top of page

„Wasza szkoła jest wyjątkowa”

Wizyta Rzecznika Praw Obywatelskich
dr Adama Bodnara

Żywa lekcja wychowania obywatelskiego

       Doceniając ogrom pracy społeczności szkolnej
na rzecz tolerancji i wielokulturowości, 15 marca 2019 roku zaszczycił nas wizytą, patronujący projektowi "Tolerancja. Pomost między kulturami", Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Wizyta zorganizowana została w ramach programu spotkań regionalnych
w Wielkopolsce, podczas których Rzecznik Praw Obywatelskich spotykał się z ludźmi i odwiedzał miejsca ważne dla poszanowania praw człowieka.

     W godzinach porannych Pan Rzecznik odwiedził naszą szkołę, gdzie spotkał się z dyrektorem Zygmuntem Sługockim oraz nauczycielkami i nauczycielem zaangażowanymi w działania edukacyjne na rzecz praw człowieka i koordynującymi projekty „Śladami szamotulskich Żydów” oraz „Tolerancja. Pomost między kulturami”. W trakcie rozmowy mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych działaniach, którymi pragniemy budzić w sobie i otoczeniu wrażliwość na odmienność kulturową, obyczajową i religijną, burząc krzywdzące stereotypy i stawiając trwałe fundamenty życzliwego porozumienia między ludźmi. Na zakończenie spotkania nasz gość wpisał się do szkolnej księgi pamiątkowej.                          

 

DSC04860.JPG
DSC04858.JPG

   Następnie Pan Rzecznik udał się do Muzeum Zamek Górków, aby - w wyjątkowej atmosferze wnętrz muzealnych - spotkać się z nami w czasie żywej lekcji wychowania obywatelskiego, podczas której opowiadał na przykładach, jak działają niezależne instytucje konstytucyjne odpowiedzialne
za równoważenie władz i stanie na straży praw obywateli. Następnie odpowiadał na nasze pytania dotyczące między innymi: najtrudniejszych interwencji  w sprawach obywateli, rozgraniczenia wolności słowa i mowy nienawiści, a także swojego życia prywatnego.

     Po spotkaniu zaprosiliśmy pana Rzecznika na przygotowany przez naszych kolegów i koleżanki
z technikum żywienia i usług gastronomicznych poczęstunek w towarzystwie Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak, zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusza Wachowiaka, dyrektorów Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica Zygmunta Sługockiego i Muzeum Zamek Górków Michała Kruszony, a także innych zaproszonych gości. Młodzi adepci sztuki kulinarnej byli zaszczyceni możliwością zaprezentowania swoich umiejętności.

      „Wasza szkoła jest wyjątkowa, bo to nie jest wcale oczywiste, by dawać szansę na twórczą naukę tolerancji. A tylko tak można się nauczyć żyć w nowoczesnym, wielokulturowym społeczeństwie” – tymi słowami pan Rzecznik nas przywitał. Czujemy się wyróżnieni.

IMG_20190318_085322.jpg

Wpis Rzecznika Praw Obywatelskich

w szkolnej księdze pamiątkowej

bottom of page